Event Mercenaries, Inc.

2015 Valley of the Lilies Half Marathon & 5K

Age Group Results

March 28, 2015


Results by Event Mercenaries, Inc.


Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Ruthenburg Asheville NC 123 27 10 1:40:41.9 1:40:41.9 7:41/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Chandler Asheville NC 24 23 1 1:21:49.9 1:21:49.9 6:15/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Myrna Twitchen Arden NC 141 40 26 1:51:33.0 1:51:33.0 8:31/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Watterson Sylva NC 147 44 3 1:25:44.3 1:25:44.3 6:33/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Reilly Carter Waynesville NC 23 17 60 2:04:54.8 2:04:54.8 9:32/M
2 Randi Arizona Fuguay Varina NC 3 19 122 2:34:10.1 2:34:10.1 11:46/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dylan Morgan Gastonia NC 94 18 18 1:46:57.7 1:46:57.7 8:10/M
2 Justin Stevenson Cullowhee NC 136 18 44 1:57:16.8 1:57:16.8 8:57/M
3 Victor Santos Mill Spring NC 125 17 63 2:05:38.1 2:05:38.1 9:35/M
4 Zachary Osborne Cullowhee NC 105 18 117 2:31:14.4 2:31:14.4 11:33/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kimzey Ellis Candler NC 44 25 15 1:43:35.8 1:43:35.8 7:54/M
2 Kayla Kreigsman Brevard NC 70 23 24 1:51:01.5 1:51:01.5 8:28/M
3 Courtney Andrews Johnson City TN 2 29 38 1:55:55.5 1:55:55.5 8:51/M
4 Erin McKee Fairview NC 82 23 49 1:59:54.8 1:59:54.8 9:09/M
5 Chelsea Cordone Cullowhee NC 30 24 51 2:00:09.8 2:00:09.8 9:10/M
6 Kelli Stewart Cullowhee NC 137 20 53 2:00:36.8 2:00:36.8 9:12/M
7 Jamie Clubb Weaverville NC 27 20 58 2:04:20.5 2:04:20.5 9:29/M
8 Jenna Neumann Charlotte NC 101 22 69 2:06:48.3 2:06:48.3 9:41/M
9 Ashley Phillips Morganton NC 111 20 75 2:09:06.6 2:09:06.6 9:51/M
10 Jennifer Meeks Beaufort NC 87 21 76 2:09:06.6 2:09:06.6 9:51/M
11 Jennifer Longo Raleigh NC 74 21 83 2:11:21.9 2:11:21.9 10:02/M
12 Jessica Duke Cullowhee NC 40 25 92 2:17:31.1 2:17:31.1 10:30/M
13 Margaret Basehart Cullowhee NC 157 29 103 2:23:34.1 2:23:34.1 10:58/M
14 Amy Krutsch Sylva NC 72 29 105 2:24:22.8 2:24:22.8 11:01/M
15 Carly Bartelsen Johnson City TN 7 27 110 2:29:32.1 2:29:32.1 11:25/M
16 Melissa Loveless Hickory NC 76 21 116 2:31:06.7 2:31:06.7 11:32/M
17 Kelcey Holcomb Waxhaw NC 58 21 118 2:33:04.5 2:33:04.5 11:41/M
18 Andrea Wackerle Asheville NC 143 26 119 2:33:08.4 2:33:08.4 11:41/M
19 Whittney Correll Mocksville NC 31 20 128 2:40:01.3 2:40:01.3 12:13/M
20 Deven Neal Franklin NC 99 23 133 2:47:36.1 2:47:36.1 12:48/M
21 Meagan Williams Cullowhee NC 153 21 134 2:48:47.4 2:48:47.4 12:53/M
22 Rebekah Norris Waynesville NC 103 25 136 2:57:58.8 2:57:58.8 13:35/M
23 Hanna Prince Cullowhee NC 112 24 139 2:59:46.7 2:59:46.7 13:43/M
24 Jessica Robinson Waynesville NC 121 21 142 3:09:04.3 3:09:04.3 14:26/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jacob Montgomery Brevard NC 91 25 2 1:25:20.0 1:25:20.0 6:31/M
2 Blaine Childers Zirconia NC 25 29 5 1:33:05.3 1:33:05.3 7:06/M
3 Jacob Deal Asheville NC 37 28 7 1:37:26.5 1:37:26.5 7:26/M
4 Barrett Wall Cullowhee NC 144 22 8 1:37:38.8 1:37:38.8 7:27/M
5 Graham Ebaugh Waynesville NC 42 24 12 1:41:20.1 1:41:20.1 7:44/M
6 Cody Murgas Concord NC 96 21 14 1:42:48.7 1:42:48.7 7:51/M
7 Jacob Watkins Leicester NC 146 29 32 1:53:39.0 1:53:39.0 8:41/M
8 Alexander Ellwood Huntersville NC 45 25 48 1:59:15.5 1:59:15.5 9:06/M
9 Connor Brunton Spartanburg SC 16 22 54 2:01:53.3 2:01:53.3 9:18/M
10 Andrew Raby Franklin NC 114 28 61 2:05:03.8 2:05:03.8 9:33/M
11 Petr Bulkhak Franklin NC 160 25 66 2:06:19.7 2:06:19.7 9:39/M
12 Zach Benton Mars Hill NC 9 20 86 2:13:26.4 2:13:26.4 10:11/M
13 Samuel McCoy Cullowhee NC 81 25 89 2:17:03.9 2:17:03.9 10:28/M
14 Rob McKinnon Forest City NC 84 29 90 2:17:04.0 2:17:04.0 10:28/M
15 Cameron Duke Cullowhee NC 39 26 93 2:17:31.8 2:17:31.8 10:30/M
16 Angelica Santos Mill Spring NC 124 27 96 2:20:03.3 2:20:03.3 10:41/M
17 Anthony Natoli Charlotte NC 98 20 102 2:23:15.3 2:23:15.3 10:56/M
18 Taylor Medford Waynesville NC 86 24 104 2:23:34.2 2:23:34.2 10:58/M
19 Matthew Elledge Asheville NC 43 20 108 2:29:12.7 2:29:12.7 11:23/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caroline Smathers Clyde NC 158 32 33 1:53:45.3 1:53:45.3 8:41/M
2 Ann Burgess Whittier NC 18 35 57 2:04:17.1 2:04:17.1 9:29/M
3 Karen Wik Cullowhee NC 151 39 67 2:06:21.4 2:06:21.4 9:39/M
4 Crystal Hurt Newland NC 61 30 68 2:06:38.4 2:06:38.4 9:40/M
5 Eula Pence Asheville NC 109 39 81 2:11:00.4 2:11:00.4 10:00/M
6 Stephanie Morgan Franklin NC 95 37 99 2:21:23.6 2:21:23.6 10:48/M
7 Katey Schultz Burnsville NC 126 36 101 2:22:05.8 2:22:05.8 10:51/M
8 Tanya Johnson Asheville NC 63 38 132 2:44:55.7 2:44:55.7 12:35/M
9 Lisa Norman Arden NC 102 36 135 2:55:59.3 2:55:59.3 13:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Michaels Mills River NC 89 35 6 1:33:08.4 1:33:08.4 7:07/M
2 Andy Bradley Martinsville VA 12 35 9 1:40:32.7 1:40:32.7 7:40/M
3 Marc Barnett Asheville NC 6 37 11 1:40:43.2 1:40:43.2 7:41/M
4 JohnMark Roberts Clyde NC 119 37 13 1:41:46.0 1:41:46.0 7:46/M
5 Jordan Schwarz Mills River NC 127 31 16 1:45:38.7 1:45:38.7 8:04/M
6 Jed Dearybury Boiling Springs SC 38 36 17 1:45:59.4 1:45:59.4 8:05/M
7 Will Smith Candler NC 133 32 19 1:47:30.9 1:47:30.9 8:12/M
8 Sean Lynch York SC 77 35 22 1:50:04.0 1:50:04.0 8:24/M
9 Chad Brooks Andrews NC 13 33 23 1:50:41.1 1:50:41.1 8:27/M
10 Jon Brown Cullowhee NC 14 35 27 1:52:36.4 1:52:36.4 8:36/M
11 Matt Kirby Cullowhee NC 68 39 28 1:52:54.5 1:52:54.5 8:37/M
12 Matt Johnson Boiling Springs SC 62 34 29 1:53:01.6 1:53:01.6 8:38/M
13 Alex Pence Asheville NC 108 39 52 2:00:24.8 2:00:24.8 9:11/M
14 Steve Sheridan Franklin NC 128 33 88 2:15:25.9 2:15:25.9 10:20/M
15 Rudy Ziegler Asheville NC 156 39 94 2:18:03.9 2:18:03.9 10:32/M
16 Yee Kao Cullowhee NC 66 34 120 2:33:37.1 2:33:37.1 11:44/M
17 Jason Clark Candler NC 26 38 127 2:38:32.5 2:38:32.5 12:06/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jean Tessneer Nebo NC 140 45 30 1:53:16.6 1:53:16.6 8:39/M
2 Ellen Parry Swannanoa NC 106 40 36 1:54:49.5 1:54:49.5 8:46/M
3 Sherry Stoneman Weaverville NC 138 40 41 1:56:33.1 1:56:33.1 8:54/M
4 Brenda Holcombe Cullowhee NC 59 42 43 1:56:57.9 1:56:57.9 8:56/M
5 Beth Budden Cullowhee NC 17 43 47 1:58:33.9 1:58:33.9 9:03/M
6 Jane Girskis Cullowhee NC 50 41 50 2:00:06.6 2:00:06.6 9:10/M
7 Terri Wells Asheville NC 148 43 65 2:05:46.5 2:05:46.5 9:36/M
8 Kathryn Ulaner Bryson City NC 142 48 74 2:09:01.6 2:09:01.6 9:51/M
9 Traci Long Sylva NC 73 44 77 2:09:08.2 2:09:08.2 9:51/M
10 Alicia Burtt Cullowhee NC 21 42 82 2:11:02.1 2:11:02.1 10:00/M
11 Regina Moore Salisbury NC 92 44 98 2:20:54.8 2:20:54.8 10:45/M
12 Jeannette Hampton Swannanoa NC 52 46 109 2:29:19.5 2:29:19.5 11:24/M
13 Deb Whipple Baltic SD 150 49 112 2:29:43.6 2:29:43.6 11:26/M
14 Angie Woody Nebo NC 154 45 121 2:34:09.9 2:34:09.9 11:46/M
15 Debbie Robb Franklin NC 118 43 129 2:40:33.0 2:40:33.0 12:15/M
16 Katherine Horne Summerfield NC 60 41 137 2:58:27.9 2:58:27.9 13:37/M
17 Tina Ballant Franklin NC 5 44 141 3:06:37.6 3:06:37.6 14:15/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brent Tessneer Nebo NC 139 45 20 1:48:32.3 1:48:32.3 8:17/M
2 Courtney Krueger Pendleton SC 71 47 37 1:55:37.1 1:55:37.1 8:50/M
3 Keith Haskett Webster NC 55 44 55 2:04:09.6 2:04:09.6 9:29/M
4 William Frady Sylva NC 49 45 56 2:04:09.6 2:04:09.6 9:29/M
5 Chris Jones Bryson City NC 64 41 59 2:04:30.9 2:04:30.9 9:30/M
6 Roddy Alt Andrews NC 1 40 64 2:05:43.3 2:05:43.3 9:36/M
7 Marc Smith Swannanoa NC 132 49 71 2:07:24.9 2:07:24.9 9:44/M
8 Brian Burgess Whittier NC 19 45 73 2:09:01.2 2:09:01.2 9:51/M
9 James Robertson Lenoir NC 120 48 78 2:09:37.6 2:09:37.6 9:54/M
10 Brian Craig Black Mountain NC 34 44 79 2:10:33.3 2:10:33.3 9:58/M
11 Timothy Head Forest City NC 159 48 91 2:17:26.0 2:17:26.0 10:29/M
12 Anthony Morgan Franklin NC 93 42 100 2:21:42.2 2:21:42.2 10:49/M
13 Mark Wike Tuckasegee NC 152 41 113 2:29:56.2 2:29:56.2 11:27/M
14 Stanley Burris West Point NY 20 48 123 2:34:12.3 2:34:12.3 11:46/M
15 Jay Keever Sylva NC 67 47 131 2:43:14.9 2:43:14.9 12:28/M
16 Jeffery Eads Winston Salem NC 41 43 138 2:58:28.7 2:58:28.7 13:37/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patricia Lord Sylva NC 75 55 42 1:56:34.5 1:56:34.5 8:54/M
2 Sherry Roane Asheville NC 117 55 72 2:08:32.7 2:08:32.7 9:49/M
3 Gael Graham Cullowhee NC 51 56 80 2:10:49.9 2:10:49.9 9:59/M
4 Sandy Davis Cullowhee NC 36 54 84 2:12:11.0 2:12:11.0 10:05/M
5 Tina Prince Lakeland FL 113 55 107 2:27:00.1 2:27:00.1 11:13/M
6 Cindy Mahutga Baltic SD 79 59 111 2:29:43.5 2:29:43.5 11:26/M
7 Patty Ensley Cullowhee NC 46 57 114 2:30:31.6 2:30:31.6 11:29/M
8 Nancy Partridge Waynesville NC 107 52 125 2:36:12.9 2:36:12.9 11:55/M
9 Barby Bosco Snellville GA 10 53 126 2:36:25.7 2:36:25.7 11:56/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Zerressen Brevard NC 155 54 4 1:31:49.3 1:31:49.3 7:01/M
2 Brian Montgomery High Point NC 90 56 21 1:48:34.1 1:48:34.1 8:17/M
3 Robert Davies Stephens City VA 35 58 25 1:51:07.8 1:51:07.8 8:29/M
4 Joel McKenzie Sylva NC 83 53 31 1:53:21.4 1:53:21.4 8:39/M
5 David Shumate Kernsville NC 129 54 34 1:53:59.1 1:53:59.1 8:42/M
6 David MacKusick Sapphire NC 78 53 35 1:54:06.9 1:54:06.9 8:43/M
7 Mark Singleton Sylva NC 130 58 40 1:56:26.3 1:56:26.3 8:53/M
8 Mark Benge Clayton NC 8 52 46 1:58:20.1 1:58:20.1 9:02/M
9 Ben Fishback Canton NC 48 57 106 2:26:08.0 2:26:08.0 11:09/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brenda Canter Asheville NC 22 60 70 2:07:15.2 2:07:15.2 9:43/M
2 Benita Auge Weaverville NC 4 66 85 2:12:53.6 2:12:53.6 10:09/M
3 Robin Hinshaw Franklin NC 57 65 95 2:20:00.4 2:20:00.4 10:41/M
4 Kathy Stahly Asheville NC 135 64 97 2:20:38.6 2:20:38.6 10:44/M
5 Patricia Cowan Clyde NC 32 64 115 2:30:45.9 2:30:45.9 11:30/M
6 Judy Rippetoe Franklin NC 116 67 124 2:35:05.6 2:35:05.6 11:50/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Perry Eury Cullowhee NC 47 60 39 1:55:55.6 1:55:55.6 8:51/M
2 Gary Nagel Snellville GA 97 62 45 1:57:41.0 1:57:41.0 8:59/M
3 Andrew Smith Whittier NC 131 65 62 2:05:24.6 2:05:24.6 9:34/M
4 Ken Wheeler Saluda NC 149 61 87 2:14:31.7 2:14:31.7 10:16/M
5 Bill Klugh Clemson SC 69 64 130 2:42:40.2 2:42:40.2 12:25/M
6 Paul Heckert Cullowhee NC 56 61 140 3:05:23.9 3:05:23.9 14:09/M