Left Banner
 
 

2017 SOAR Eagle Run 5K

Overall Finish List

October 21, 2017


Timing & Event Services by Event Mercenaries, Inc.

5K Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Clint George Asheville NC 135 40 M 1 Open 17:29.8 5:37/M
2 Jacob Moore Canton NC 70 15 M 1 13-16 17:48.4 5:43/M
3 Doug Fricker Philadelphia PA 113 31 M 1 30-39 18:35.2 5:59/M
4 Jon Conner Candler NC 124 30 M 2 30-39 19:36.1 6:18/M
5 Duffie Stone Hilton Head Island SC 130 54 M 1 50-59 19:53.2 6:24/M
6 Kevin McHenry Nashville TN 68 41 M 1 40-49 20:13.4 6:30/M
7 Quinn Supina Cary NC 129 14 M 2 13-16 20:43.3 6:40/M
8 Brandon Wolldridge Marietta GA 110 15 M 3 13-16 21:13.3 6:49/M
9 Dan Crouse Sylva NC 27 44 M 2 40-49 21:16.9 6:50/M
10 Brad Moritz Candler NC 72 53 M 2 50-59 21:17.7 6:51/M
11 Thomas Plemmons Marion NC 76 16 M 4 13-16 23:28.6 7:33/M
12 Vaughn Rowley Arden NC 82 35 M 3 30-39 23:49.0 7:39/M
13 Jack Garvin Balsam NC 46 16 M 5 13-16 24:08.6 7:46/M
14 David Haupt Balsam NC 108 24 M 1 20-29 24:40.3 7:56/M
15 Luke Rogusky Asheville NC 107 27 M 2 20-29 24:46.2 7:58/M
16 William Cox Charlotte NC 20 58 M 3 50-59 25:18.0 8:08/M
17 Earl Wagler Arden NC 92 29 M 3 20-29 25:40.0 8:15/M
18 Jody Harrison Candler NC 105 48 M 3 40-49 25:47.6 8:17/M
19 Steve Smith Swarthmore PA 89 57 M 4 50-59 25:52.4 8:19/M
20 Jackie Rowley Arden NC 81 33 F 1 Open 25:55.9 8:20/M
21 Talon Smith Swannanoa NC 126 10 M 1 8-12 26:06.5 8:24/M
22 Chamberland Andersen Black Mountain NC 127 10 M 2 8-12 26:08.1 8:24/M
23 Clayton Witsell Candler NC 99 8 M 3 8-12 26:16.6 8:27/M
24 Donald Witsell Candler NC 100 48 M 4 40-49 26:18.9 8:27/M
25 Wayne Boynton Loxahatchee FL 131 72 M 1 70-99 26:27.6 8:30/M
26 Montgomery McIntire Asheville NC 69 47 M 5 40-49 26:37.0 8:34/M
27 Max Harrison Candler NC 104 15 M 6 13-16 26:49.6 8:37/M
28 Randy Knight Etowah NC 60 58 M 5 50-59 26:52.6 8:38/M
29 Dennis Duffy Asheville NC 116 59 M 6 50-59 26:54.1 8:39/M
30 Jeff Crayton Asheville NC 21 34 M 4 30-39 27:11.7 8:44/M
31 Faith Prettyman Weaverville NC 77 17 F 1 17-19 27:16.1 8:46/M
32 Nicholas Recker Franklin TN 78 51 M 7 50-59 27:25.1 8:49/M
33 Bart Bopp Wilkes Barre PA 115 50 M 8 50-59 27:36.5 8:52/M
34 Colby Eisal Apopka FL 121 16 M 7 13-16 27:41.9 8:54/M
35 Omer Eyal Apopka FL 41 46 M 6 40-49 27:45.3 8:55/M
36 Sarah Zika Nashville TN 101 42 F 1 40-49 27:50.1 8:57/M
37 John Connell Asheville NC 18 57 M 9 50-59 27:51.5 8:57/M
38 Andrew Wilkes San Antonio TX 114 16 M 8 13-16 27:56.0 8:59/M
39 Robin Currin Asheville NC 29 56 F 1 50-59 28:21.2 9:07/M
40 Ian Ginley Candler NC 49 42 M 7 40-49 28:27.9 9:09/M
41 Tim Madden Greenville SC 65 54 M 10 50-59 28:32.8 9:10/M
42 Jack Sheridan Norcross GA 87 16 M 9 13-16 28:45.4 9:15/M
43 Patrick Blackburn Farivew NC 12 47 M 8 40-49 28:49.4 9:16/M
44 Matt Supina Asheville NC 134 48 M 9 40-49 29:19.7 9:26/M
45 Heidi Williams Cary NC 95 47 F 2 40-49 29:21.3 9:26/M
46 Erika Gillette Biltmore Lake NC 48 24 F 1 20-29 29:27.1 9:28/M
47 Hannah Blackburn Fairview NC 11 17 F 2 17-19 29:51.3 9:36/M
48 Delinda Asher Asheville NC 1 37 F 1 30-39 30:23.3 9:46/M
49 Coleman Criss Asheville NC 24 19 M 1 17-19 30:28.2 9:48/M
50 Megan Crigger Asheville NC 23 22 F 2 20-29 30:37.4 9:51/M
51 Alec Eastburn Fort Myers FL 109 18 M 2 17-19 30:45.0 9:53/M
52 Canaan Crouse Sylva NC 26 12 M 4 8-12 30:47.2 9:54/M
53 Tiffany Boyles Marion NC 14 32 F 2 30-39 30:51.0 9:55/M
54 Chelsea Crowley Winston Salem NC 128 24 F 3 20-29 30:59.9 9:58/M
55 Harris Sheridan Norcross GA 86 12 M 5 8-12 31:12.1 10:02/M
56 Tom Jones Waynesville NC 103 29 M 4 20-29 31:13.6 10:02/M
57 Amelia Jones Waynesville NC 102 26 F 4 20-29 31:14.2 10:03/M
58 Garrett Sheridan Norcross GA 85 14 M 10 13-16 31:24.2 10:06/M
59 Sean Sheridan Norcross GA 88 54 M 11 50-59 31:33.2 10:09/M
60 Belle Crouse Sylva NC 25 16 F 1 13-16 31:46.0 10:13/M
61 Robert Williams Cary NC 96 58 M 12 50-59 32:25.3 10:25/M
62 Donna Owens Asheville NC 73 48 F 3 40-49 32:29.0 10:27/M
63 Jennifer Wilson Houston TX 98 35 F 3 30-39 32:32.3 10:28/M
64 Elise Carson Asheville NC 16 9 F 1 8-12 33:08.1 10:39/M
65 Aaron Carson Asheville NC 15 45 M 10 40-49 33:09.6 10:40/M
66 Lisa Tipton Old Fort NC 90 30 F 4 30-39 33:46.2 10:51/M
67 Maya Baier Topeka KS 6 11 F 2 8-12 34:10.9 10:59/M
68 Jenny Baier Candler` NC 5 38 F 5 30-39 34:44.3 11:10/M
69 Siban Harrill Jamestown NC 119 26 F 5 20-29 35:24.7 11:23/M
70 Stephenie Wheale Asheville NC 94 44 F 4 40-49 35:28.4 11:24/M
71 Cami Madden Greenville SC 64 50 F 2 50-59 35:33.3 11:26/M
72 Amelia Madden Greenville SC 63 18 F 3 17-19 35:34.1 11:26/M
73 Melanye Crayton Asheville NC 22 33 F 6 30-39 37:37.6 12:06/M
74 Hilary Gay Asheville NC 47 25 F 6 20-29 37:40.2 12:07/M
75 Olivia Schoeff Asheville NC 83 26 F 7 20-29 38:06.5 12:15/M
76 Eliana Nicolson 120 15 F 2 13-16 39:23.7 12:40/M
77 William Gregory Black Mtn NC 52 9 M 6 8-12 40:36.0 13:03/M
78 Kaiden Gregory Black Mtn NC 51 8 M 7 8-12 40:43.8 13:06/M
79 Dennis Gregory Black Mountain NC 50 48 M 11 40-49 40:49.6 13:07/M
80 Sam Fann Asheville NC 42 32 F 7 30-39 41:40.4 13:24/M
81 Vince Edwards Carmel IN 111 19 M 3 17-19 42:42.2 13:44/M
82 Vincent Cochran Ocala FL 112 16 M 11 13-16 42:50.2 13:46/M
83 Jessi Lefiles 133 28 F 8 20-29 42:50.9 13:46/M
84 Erin Bernasek Arden NC 10 33 F 8 30-39 43:35.2 14:01/M
85 Carol Sheridan Norcross GA 84 52 F 3 50-59 44:20.5 14:15/M
86 Cheri Kenyon Asheville NC 57 60 F 1 60-69 44:23.7 14:16/M
87 Janet Martin Biltmore Lake NC 67 48 F 5 40-49 45:13.0 14:32/M
88 Ray McKinnis Candler NC 125 77 M 2 70-99 45:49.1 14:44/M
89 Dawna Paul Cherokee NC 74 48 F 6 40-49 47:39.1 15:19/M
90 Leah Cook Marion NC 19 43 F 7 40-49 50:51.6 16:21/M
91 Delia Davison Kernersville NC 32 8 F 3 8-12 54:57.9 17:40/M
92 Debbie Davison Kernersville NC 31 42 F 8 40-49 55:23.0 17:48/M
93 Tamar Nicolson Chevy Chase MD 132 45 F 9 40-49 56:41.6 18:14/M
94 Cortlin Watkins Weir TX 106 17 M 4 17-19 58:46.5 18:54/M
95 David Hatchette Spartanburg SC 55 18 M 5 17-19 58:51.4 18:55/M
96 Ansie Hatchette Spartanburg SC 53 55 F 4 50-59 58:58.7 18:58/M
97 Jodi Bader Balsam NC 3 18 F 4 17-19 59:08.4 19:01/M
98 Kathryn Kotecha Moore SC 61 18 F 5 17-19 59:09.2 19:01/M
99 Cathy Bader Spartanburg SC 2 48 F 10 40-49 59:33.4 19:09/M
100 Megan Eaves Lake Mary FL 38 52 F 5 50-59 59:47.5 19:13/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Dylan Eaves Balsam NC 37 16 M 12 13-16 59:58.8 19:17/M
102 Donna Davison Durham NC 33 50 F 6 50-59 1:00:12.8 19:21/M
103 Sam Yorks Balsam NC 123 15 M 13 13-16 1:00:31.2 19:28/M
104 Michael Kelner 117 13 M 14 13-16 1:00:33.1 19:28/M
105 Chuck Hatchette Spartanburg SC 54 59 M 13 50-59 1:00:35.3 19:29/M
106 Becky Baier Topeka KS 4 62 F 2 60-69 1:00:40.4 19:30/M
107 Heidi Corbett 122 15 F 3 13-16 1:00:52.2 19:34/M
108 Rachel Robinson Balsam NC 79 13 F 4 13-16 1:00:53.6 19:35/M
109 Diane Paull The Villages FL 75 67 F 3 60-69 1:01:14.4 19:41/M
110 Christine Morgan Candler NC 71 69 F 4 60-69 1:01:15.9 19:42/M