Left Banner
 
 

2018 FCCUSA - Akron

Overall Results

October 14, 2018


Timing & Event Services by Event Mercenaries, Inc.

Medio Ride 50 Miles

  ------------ EMMITT ------------ ------------ HATCH ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Eric Hendricks Cleveland OH 106 34 M 1 0:54.9 3:13/M 1 1:13.4 1:58/M 2:08.3 0:02/M
2 Herve Saliou Stow OH 252 53 M 2 1:00.3 3:34/M 2 1:25.7 2:17/M 2:26.0 0:03/M
3 Rachel Adkins Mantua OH 264 34 F 3 1:12.9 4:17/M 5 1:36.8 2:35/M 2:49.8 0:03/M
4 Tayllor Allen Columbus OH 82 24 F 10 1:24.7 5:00/M 4 1:33.8 2:30/M 2:58.5 0:03/M
5 Cody Geil-Crader Tallmadge OH 226 25 M 13 1:26.6 5:07/M 3 1:33.3 2:30/M 3:00.0 0:03/M
6 Susan Tomboly Ft Mitchell KY 138 62 F 4 1:18.3 4:39/M 8 1:44.9 2:48/M 3:03.2 0:04/M
7 Stephanie Zwerner Columbus OH 144 31 F 6 1:23.2 4:56/M 6 1:40.6 2:41/M 3:03.9 0:04/M
8 Justin Gray Solon OH 103 34 M 9 1:24.6 5:00/M 7 1:42.9 2:45/M 3:07.5 0:04/M
9 Matthew Sherman Medina OH 134 38 M 7 1:24.2 5:00/M 9 1:52.0 3:01/M 3:16.2 0:04/M
10 Peter Szymanski Collingwood ON 135 50 M 15 1:27.3 5:11/M 11 1:55.6 3:05/M 3:22.9 0:04/M
11 Frank Burns Saint Clair Shores MI 89 31 M 12 1:26.1 5:07/M 12 1:57.8 3:09/M 3:24.0 0:04/M
12 Bethany Sanders Oak Park MI 129 51 F 17 1:29.8 5:18/M 10 1:54.9 3:04/M 3:24.7 0:04/M
13 Matt Waite Uniontown OH 140 28 M 5 1:23.2 4:56/M 14 2:04.6 3:20/M 3:27.8 0:04/M
14 George Sadallah North Royalton OH 251 64 M 25 1:36.2 5:43/M 13 1:59.1 3:12/M 3:35.3 0:04/M
15 Mike Bisch Oak Park MI 86 51 M 8 1:24.3 5:00/M 19 2:14.2 3:36/M 3:38.6 0:04/M
16 Eric Agosti Akron OH 81 46 M 21 1:33.1 5:32/M 16 2:11.3 3:31/M 3:44.4 0:04/M
17 Micah Kraus Akron OH 116 42 M 14 1:27.2 5:11/M 24 2:19.1 3:44/M 3:46.4 0:04/M
18 Ron Ring Richfield OH 250 60 M 23 1:34.4 5:36/M 18 2:12.1 3:33/M 3:46.6 0:04/M
19 Cassie Schumacher Akron OH 254 46 F 24 1:36.0 5:43/M 20 2:14.4 3:36/M 3:50.5 0:04/M
20 Jeff Wrataric Youngstown OH 151 55 M 22 1:34.2 5:36/M 21 2:17.1 3:41/M 3:51.3 0:04/M
21 Jeffrey Hagman Shaker Heights OH 104 48 M 18 1:31.3 5:25/M 26 2:21.7 3:47/M 3:53.1 0:05/M
22 Dale Ramsey Vienna VA 124 58 M 30 1:42.2 6:04/M 17 2:11.7 3:31/M 3:53.9 0:05/M
23 Lawrence Smith Twinsburg OH 150 48 M 40 1:48.7 6:26/M 15 2:06.1 3:23/M 3:54.9 0:05/M
24 Tim Klinger Akron OH 114 57 M 19 1:33.0 5:32/M 29 2:24.5 3:52/M 3:57.6 0:05/M
25 Ronnie Burdette Charleston WV 88 26 M 11 1:25.5 5:04/M 37 2:35.5 4:10/M 4:01.0 0:05/M
 
  ------------ EMMITT ------------ ------------ HATCH ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
26 Giovanni Ruggiero Cleveland OH 128 30 M 39 1:46.6 6:19/M 22 2:17.9 3:41/M 4:04.5 0:05/M
27 Nate Davello Cuyahoga Falls OH 96 25 M 28 1:39.5 5:54/M 30 2:25.5 3:54/M 4:05.0 0:05/M
28 Emil Shirima Kent OH 256 24 M 33 1:44.4 6:11/M 25 2:21.2 3:47/M 4:05.6 0:05/M
29 Ken Noon Barberton OH 122 56 M 20 1:33.1 5:32/M 41 2:39.6 4:16/M 4:12.7 0:05/M
30 Lynn Clark Hudson OH 92 66 M 42 1:49.2 6:29/M 27 2:24.4 3:52/M 4:13.7 0:05/M
31 Elsa De Cardenas Hudson OH 97 58 F 43 1:49.5 6:29/M 28 2:24.4 3:52/M 4:13.9 0:05/M
32 Robert Harris Reynoldsburg OH 105 49 M 36 1:45.3 6:15/M 32 2:29.0 4:00/M 4:14.3 0:05/M
33 Katie Johnson Columbus OH 113 39 F 26 1:36.7 5:43/M 38 2:37.8 4:13/M 4:14.6 0:05/M
34 Rob Vitarella Kent OH 149 35 M 37 1:45.9 6:15/M 35 2:34.0 4:08/M 4:19.9 0:05/M
35 Matt Scullen Solon OH 131 34 M 46 1:52.8 6:40/M 33 2:29.4 4:00/M 4:22.2 0:05/M
36 Justin McCarty Silver Lake OH 118 58 M 59 2:07.3 7:34/M 23 2:18.2 3:43/M 4:25.5 0:05/M
37 Joseph Hooley Lakewood OH 108 37 M 48 1:53.8 6:44/M 34 2:32.2 4:05/M 4:26.0 0:05/M
38 Scott Sheridan Akron OH 133 46 M 27 1:39.1 5:54/M 45 2:46.9 4:28/M 4:26.1 0:05/M
39 Mike Grau Akron OH 102 46 M 31 1:43.7 6:08/M 44 2:45.0 4:26/M 4:28.7 0:05/M
40 James Horning Stow OH 109 55 M 56 2:04.9 7:23/M 31 2:28.5 3:59/M 4:33.5 0:05/M
41 Vitalie Nofit Aurora IL 145 30 M 38 1:46.6 6:19/M 46 2:47.0 4:29/M 4:33.6 0:05/M
42 David Beasley Stow OH 84 57 M 44 1:50.9 6:33/M 42 2:43.9 4:23/M 4:34.8 0:05/M
43 Malaku Mekonnen Philadelphia PA 120 37 M 52 1:59.9 7:05/M 39 2:38.8 4:15/M 4:38.8 0:05/M
44 Tom Collier Copley OH 94 66 M 55 2:03.7 7:19/M 36 2:35.4 4:10/M 4:39.1 0:05/M
45 Rob Falck Hinckley OH 98 40 M 29 1:39.6 5:54/M 49 3:00.1 4:50/M 4:39.7 0:05/M
46 Rob Rapaport Cincinnati OH 126 65 M 54 2:01.4 7:12/M 40 2:39.5 4:16/M 4:40.9 0:05/M
47 Jason Tatka Stow OH 137 47 M 50 1:57.7 6:58/M 43 2:44.3 4:25/M 4:42.0 0:05/M
48 Jan Ramsey Vienna VA 125 56 F 16 1:27.3 5:11/M 52 3:20.4 5:23/M 4:47.8 0:06/M
49 Nate Duxbury Akron OH 148 27 M 32 1:44.3 6:11/M 51 3:17.4 5:18/M 5:01.8 0:06/M
50 Fortunato Figliano Youngstown OH 100 55 M 58 2:07.1 7:34/M 47 2:57.0 4:45/M 5:04.1 0:06/M
 
  ------------ EMMITT ------------ ------------ HATCH ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
51 Scott Pickel Cleveland OH 123 46 M 57 2:06.2 7:30/M 48 2:58.6 4:47/M 5:04.9 0:06/M
52 Vasile Nofit North Olmsted OH 146 32 M 35 1:45.1 6:15/M 56 3:32.3 5:42/M 5:17.4 0:06/M
53 Derek Tate Charleston WV 136 26 M 34 1:44.9 6:11/M 58 3:33.9 5:44/M 5:18.8 0:06/M
54 Thomas Cartwright Streetsboro OH 218 48 M 49 1:55.7 6:51/M 53 3:23.3 5:27/M 5:19.1 0:06/M
55 Mike Cappel Cincinnati OH 91 56 M 62 2:15.3 8:02/M 50 3:08.3 5:03/M 5:23.7 0:06/M
56 Jonah Ankrom Uniontown OH 83 37 M 53 2:00.5 7:09/M 54 3:24.1 5:29/M 5:24.6 0:06/M
57 Ryan Ghizzoni Youngstown OH 101 38 M 41 1:48.9 6:26/M 61 3:42.0 5:58/M 5:31.0 0:06/M
58 Anne Cappel Cincinnati OH 90 54 F 61 2:14.8 7:59/M 57 3:32.6 5:42/M 5:47.4 0:07/M
59 Garri Covalschi Plainfield IL 147 31 M 51 1:59.4 7:05/M 65 3:50.8 6:11/M 5:50.2 0:07/M
60 Alexandru Cociu Bartlett IL 152 30 M 66 2:23.7 8:31/M 55 3:29.9 5:37/M 5:53.6 0:07/M
61 Maggie Jackson Akron OH 112 30 F 60 2:14.0 7:59/M 62 3:42.2 5:58/M 5:56.3 0:07/M
62 Gregory Hunger Akron OH 111 44 M 67 2:25.1 8:38/M 59 3:36.2 5:48/M 6:01.4 0:07/M
63 Tracy McCarty Silver Lake OH 119 57 F 64 2:20.9 8:20/M 60 3:41.9 5:56/M 6:02.9 0:07/M
64 Heidi Wood Peninsula OH 143 43 F 63 2:18.5 8:13/M 63 3:48.5 6:08/M 6:07.1 0:07/M
65 Robert Bobik Lakewood OH 87 57 M 65 2:22.6 8:27/M 64 3:50.5 6:11/M 6:13.1 0:07/M
66 Aurora Cooney Akron OH 95 62 F 68 2:37.5 9:21/M 66 4:13.0 6:48/M 6:50.6 0:08/M
67 James Wang Westlake OH 141 59 M 45 1:51.5 6:36/M 67 7:09.7 11:32/M 9:01.2 0:11/M
68 Lauren Wang Westlake OH 142 58 F 47 1:53.1 6:44/M 68 9:46.3 15:45/M 11:39.4 0:14/M