Left Banner
 
 

2018 FCCUSA - Clermont

Overall Results

September 30, 2018


Timing & Event Services by Event Mercenaries, Inc.

Gran Ride 75 Miles

  ------- The Wall ------- ------- Sugarloaf ------- ------- CherryLake ------- Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Marcus Rocha Windermere FL 265 44 M 4 1:00.5 1 2:48.0 2 2:21.2 6:09.7
2 Gustavo Silva Davie FL 276 53 M 1 0:54.2 2 2:53.7 5 2:30.9 6:18.9
3 Weyden Porto Winter Garden FL 260 50 M 2 0:55.8 6 3:14.3 3 2:22.6 6:32.9
4 Jim Newsome Lithia FL 253 50 M 7 1:06.1 5 3:09.9 4 2:27.0 6:43.1
5 Dana Vicker Milwaukee WI 284 57 F 6 1:02.2 9 3:29.9 1 2:20.8 6:53.0
6 Victor Giraldo Weston FL 230 34 M 11 1:12.4 3 3:06.3 10 2:37.0 6:55.8
7 Eddie Abreu Ocala FL 206 33 M 5 1:01.2 7 3:25.8 14 2:38.6 7:05.7
8 Alfonso Esparza Davie FL 221 34 M 23 1:25.5 4 3:06.8 7 2:34.3 7:06.6
9 Anders Johansson Orlando FL 295 46 M 14 1:14.0 10 3:32.4 6 2:32.1 7:18.5
10 Nicolas Blaser Ocala FL 209 48 M 8 1:08.4 12 3:36.9 9 2:36.1 7:21.4
11 Brian Pina Saint Cloud FL 257 45 M 15 1:14.4 13 3:38.8 8 2:34.8 7:28.1
12 Adrian Tennant Kissimmee FL 279 53 M 17 1:15.4 8 3:29.2 17 2:47.2 7:31.9
13 Keven Aland Nokomis FL 294 47 M 9 1:11.3 14 3:43.8 13 2:38.2 7:33.4
14 Nagima Kerimbayeva Almaty 292 43 F 24 1:27.3 18 3:53.1 16 2:45.9 8:06.4
15 Joe Ventura Ormond Beach FL 282 41 M 10 1:12.2 16 3:47.0 20 3:07.3 8:06.6
16 Kay Carver The Villages FL 216 55 F 16 1:14.5 19 3:57.2 21 3:07.9 8:19.7
17 Ivan Cintron Vero Beach FL 217 47 M 3 0:57.5 20 3:58.8 30 3:24.0 8:20.3
18 Todd Vicker Milwaukee WI 285 58 M 19 1:16.7 11 3:35.5 34 3:34.8 8:27.1
19 Christopher Welch Clearwater FL 288 45 M 12 1:12.4 17 3:49.9 33 3:28.9 8:31.3
20 Joshua Lerner Miami FL 242 60 M 31 1:39.3 29 4:25.0 12 2:37.7 8:42.1
21 Clinton Keller Winter Garden FL 240 49 M 21 1:21.6 15 3:46.9 36 3:42.5 8:51.1
22 Gabrielle Suver Tavares FL 278 28 F 13 1:13.7 38 4:55.2 15 2:43.4 8:52.4
23 Kurt Bortels Tampa FL 213 52 M 22 1:22.1 21 4:02.0 32 3:28.8 8:53.0
24 Rod Gonzalez Alachua FL 233 55 M 35 1:42.9 24 4:11.5 19 2:59.9 8:54.4
25 Hugh Driscoll Holly Hill FL 219 53 M 18 1:16.5 35 4:49.1 18 2:54.6 9:00.2
  ------- The Wall ------- ------- Sugarloaf ------- ------- CherryLake ------- Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
26 Julie Huyett Clermont FL 237 43 F 26 1:36.2 26 4:17.5 22 3:08.2 9:02.0
27 Rick Taylor Ormond Beach FL 297 47 M 34 1:41.4 25 4:11.9 25 3:14.3 9:07.7
28 Naomi Ventura Ormond Beach FL 283 41 F 32 1:39.3 28 4:20.2 23 3:10.4 9:10.0
29 Geoff Lininger Ponte Vedra Beach FL 244 51 M 36 1:43.1 27 4:19.0 27 3:17.0 9:19.2
30 Gabriel Valencia Margate FL 281 28 M 29 1:38.5 41 5:09.9 11 2:37.3 9:25.7
31 Gregory Bader Ocoee FL 207 52 M 27 1:36.9 30 4:29.7 29 3:21.4 9:28.1
32 Peter Gilbert Clermont FL 228 71 M 30 1:38.9 33 4:46.5 24 3:10.9 9:36.4
33 Jeff Lisea West Palm Beach FL 245 31 M 38 1:44.2 22 4:09.4 37 3:43.4 9:37.1
34 Andrea Gardner Gainesville FL 226 35 F 40 1:49.3 31 4:40.5 26 3:14.5 9:44.4
35 Richard Lawrence Ocala FL 241 55 M 28 1:37.3 23 4:11.3 44 4:01.1 9:49.8
36 Reef Ide Windermere FL 239 16 M 20 1:17.2 36 4:49.5 40 3:51.8 9:58.6
37 Hermes Oliva Fort Lauderdale FL 254 55 M 43 1:56.9 34 4:47.9 28 3:20.8 10:05.7
38 Erin Freel Weirsdale FL 224 45 F 39 1:47.8 32 4:41.6 35 3:39.5 10:09.0
39 John Gist Fort Walton Beach FL 231 58 M 33 1:41.0 42 5:10.9 39 3:46.2 10:38.2
40 Sam Levin Gainesville FL 296 28 M 37 1:43.3 39 4:57.6 43 4:00.1 10:41.1
41 Nigel Pitts Kissimmee FL 258 59 M 25 1:35.2 37 4:53.6 52 4:35.1 11:03.9
42 Michael Blount Neptune Beach FL 210 59 M 45 2:01.1 40 5:00.6 45 4:06.5 11:08.3
43 Adam Sewall Fort Myers FL 275 57 M 46 2:01.7 44 5:26.4 38 3:46.1 11:14.3
44 Brenda Walker Boynton Beach FL 287 52 F 47 2:07.2 43 5:17.1 42 3:57.5 11:21.9
45 Julie Proctor Groveland FL 261 58 F 50 2:14.7 48 5:41.8 31 3:27.2 11:23.9
46 Jason Sayre Clermont FL 272 38 M 44 1:58.6 45 5:29.1 48 4:14.1 11:41.8
47 Luis Villalba Rincon PR 286 53 M 49 2:13.8 46 5:33.2 46 4:08.6 11:55.7
48 Angel Bermudez-Castro Jupiter FL 291 51 M 52 2:20.4 47 5:35.9 51 4:17.8 12:14.2
49 Robert Stout Lake Mary FL 277 51 M 42 1:56.7 53 6:34.8 41 3:54.0 12:25.6
50 Joseph Gauthier Suwanee GA 227 59 M 41 1:54.2 51 6:16.0 50 4:16.6 12:26.9
  ------- The Wall ------- ------- Sugarloaf ------- ------- CherryLake ------- Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
51 Jennifer Ruland Daytona Beach FL 268 50 F 48 2:11.1 50 6:11.0 47 4:11.6 12:33.8
52 Rick Receveur Tampa FL 262 50 M 51 2:18.9 52 6:25.1 49 4:15.4 12:59.6
53 John Desroches Lakeland FL 218 57 M 53 2:35.9 49 5:58.2 53 5:21.4 13:55.6
54 Jeremy Ide Windermere FL 238 42 M 54 2:38.4 54 7:32.9 54 6:05.8 16:17.2