Left Banner
 
 

2018 Valley of the Lilies Half Marathon & 5K

Overall Finish List

April 07, 2018


Timing & Event Services by Event Mercenaries, Inc.

Half Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Thrasher Lake Junaluska NC 122 31 M 1 OPEN 1:27:32.9 1:27:34.0 6:41/M
2 Paul Anderson Hayesville NC 3 28 M 1 20-29 1:31:45.7 1:31:46.9 7:00/M
3 Matthew Anys Murphy NC 4 34 M 1 30-39 1:34:50.1 1:34:52.8 7:15/M
4 Jose Antonio Gómez Cortés Cullowhee NC 45 39 M 2 30-39 1:35:42.6 1:35:44.0 7:18/M
5 Tom Watterson Sylva NC 126 47 M 1 MASTER 1:36:08.7 1:36:11.9 7:21/M
6 Nathanial Stevens Raleigh NC 115 22 M 2 20-29 1:36:26.5 1:36:27.6 7:22/M
7 Jennifer Black Asheville NC 9 26 F 1 OPEN 1:36:59.4 1:37:01.7 7:24/M
8 Richie Kahn Durham NC 63 32 M 3 30-39 1:38:07.2 1:38:10.2 7:30/M
9 James Oocumma Cherokee NC 91 44 M 1 40-49 1:38:28.5 1:38:31.7 7:31/M
10 Michelle Provost Sylva NC 101 25 F 1 20-29 1:39:02.9 1:39:05.9 7:34/M
11 Victor Jones Cullowhee NC 62 20 M 3 20-29 1:39:33.0 1:39:36.1 7:36/M
12 Michael Segaar Spring Lake MI 108 37 M 4 30-39 1:40:05.5 1:40:09.3 7:39/M
13 Hilary Williams Canton NC 129 33 F 1 30-39 1:41:14.1 1:41:20.3 7:44/M
14 Chad Cooper Cherokee NC 24 45 M 2 40-49 1:41:34.4 1:41:38.0 7:45/M
15 Akihiro Kubo Cullowhee NC 70 22 M 4 20-29 1:41:41.2 1:41:43.0 7:46/M
16 Florian Noehammer Pennewang NC 90 30 M 5 30-39 1:41:51.1 1:42:02.4 7:47/M
17 Jonathon Moloney Cullowhee NC 135 27 M 5 20-29 1:41:56.2 1:41:59.8 7:47/M
18 Pamela Mumford Belmont NC 87 38 F 2 30-39 1:42:54.1 1:42:56.0 7:51/M
19 Chelsea Ellwood Cullowhee NC 33 26 F 2 20-29 1:43:35.0 1:43:36.8 7:55/M
20 Elizabeth Morris Sylva NC 86 36 F 3 30-39 1:43:50.0 1:43:54.4 7:56/M
21 Michael Sutton Candler NC 118 20 M 6 20-29 1:44:07.6 1:44:17.2 7:58/M
22 Matt Kirby Cullowhee NC 137 42 M 3 40-49 1:45:13.5 1:45:16.9 8:02/M
23 Zechariah Carter Sylva NC 21 21 M 7 20-29 1:45:18.3 1:45:25.8 8:03/M
24 Chad Brooks Andrews NC 12 36 M 6 30-39 1:45:33.9 1:45:41.6 8:04/M
25 John Roethlisberger Sumter SC 136 39 M 7 30-39 1:45:36.6 1:45:38.8 8:04/M
26 Al Kopak Sylva NC 69 36 M 8 30-39 1:46:08.0 1:46:17.1 8:07/M
27 Gail King Greenville SC 66 44 F 1 MASTER 1:46:13.9 1:46:18.4 8:07/M
28 Jeffrey Vickery Cullowhee NC 125 50 M 1 50-59 1:47:29.2 1:47:33.4 8:13/M
29 Erica Forst Asheville NC 37 34 F 4 30-39 1:48:39.0 1:48:46.5 8:18/M
30 Travis McKay Asheville NC 80 36 M 9 30-39 1:48:42.3 1:48:48.2 8:18/M
31 Tracy Dockery Otto NC 30 33 F 5 30-39 1:48:43.6 1:48:46.6 8:18/M
32 Beth Poteat Cullowhee NC 100 30 F 6 30-39 1:49:59.0 1:50:06.2 8:24/M
33 Kyle Bramble Wyoming MI 11 56 M 2 50-59 1:50:19.5 1:50:22.9 8:25/M
34 Jennie Wyderko Cullowhee NC 133 28 F 3 20-29 1:51:08.3 1:51:13.8 8:29/M
35 Brian Roulhac Asheville NC 103 33 M 10 30-39 1:51:24.4 1:51:32.7 8:31/M
36 Rachel McClure Dallas NC 79 23 F 4 20-29 1:51:34.7 1:51:40.2 8:31/M
37 Mark Budden Cullowhee NC 17 41 M 4 40-49 1:51:52.4 1:51:56.0 8:33/M
38 Morris Buchanan Sylva NC 14 57 M 3 50-59 1:52:05.5 1:52:14.1 8:34/M
39 Russell Bowling Franklin NC 10 63 M 1 60-69 1:52:47.1 1:52:50.3 8:37/M
40 Ivana Roulhac Asheville NC 104 31 F 7 30-39 1:52:56.8 1:53:04.2 8:38/M
41 Wesley Taylor Cullowhee NC 120 34 M 11 30-39 1:53:36.6 1:53:46.8 8:41/M
42 Zachary Ellwood Charlotte NC 34 26 M 8 20-29 1:54:11.4 1:54:13.5 8:43/M
43 April Copeland Franklin NC 25 35 F 8 30-39 1:54:55.6 1:54:59.3 8:47/M
44 Patricia Lord Sylva NC 77 58 F 1 50-59 1:54:58.4 1:55:04.7 8:47/M
45 Natalie Tresslar Cullowhee NC 123 23 F 5 20-29 1:55:10.2 1:55:16.5 8:48/M
46 Joseph Ruebel Canton NC 105 46 M 5 40-49 1:55:33.1 1:55:42.5 8:50/M
47 Hailey Truluck Mooresboro NC 124 19 F 1 13-19 1:55:55.9 1:55:58.6 8:51/M
48 Clifford Mault Sylva NC 78 54 M 4 50-59 1:57:20.8 1:57:30.1 8:58/M
49 Bill Huguelet Sylva NC 59 57 M 5 50-59 1:57:30.6 1:57:38.1 8:59/M
50 David Shumate Kernersville NC 109 57 M 6 50-59 1:57:36.2 1:57:38.3 8:59/M
51 James Leach Conover NC 74 39 M 12 30-39 1:58:12.5 1:58:18.3 9:02/M
52 Tanner Spears Kannapolis NC 112 34 M 13 30-39 1:59:34.2 1:59:35.6 9:08/M
53 James Kerzwick Weaverville NC 139 52 M 7 50-59 1:59:35.9 1:59:42.2 9:08/M
54 Joe Adams Florence SC 1 44 M 6 40-49 2:00:03.6 2:00:07.0 9:10/M
55 Brian Montgomery High Point NC 83 59 M 8 50-59 2:00:11.5 2:00:13.7 9:11/M
56 Carlee Hickman Indian Trail NC 56 20 F 6 20-29 2:00:17.1 2:00:23.2 9:11/M
57 Ret Taylor Broadway NC 119 20 M 9 20-29 2:00:17.1 2:00:23.0 9:11/M
58 Kristen Brown Hendersonville NC 13 33 F 9 30-39 2:00:39.8 2:00:47.0 9:13/M
59 Jeremy Bailey Bryson City NC 5 41 M 7 40-49 2:00:40.3 2:00:43.6 9:13/M
60 Jason Pass Asheville NC 96 39 M 14 30-39 2:01:24.7 2:01:36.9 9:17/M
61 Tonya Adams Florence SC 2 44 F 1 40-49 2:02:21.4 2:02:25.9 9:21/M
62 Ellen Parry Swannanoa NC 95 43 F 2 40-49 2:03:19.2 2:03:23.8 9:25/M
63 Alexander Ellwood Cullowhee NC 32 28 M 10 20-29 2:03:56.7 2:03:58.6 9:28/M
64 Lisa Hargitt Taylors SC 51 36 F 10 30-39 2:04:14.7 2:04:22.4 9:30/M
65 Lisa Mullins Cashiers NC 140 43 F 3 40-49 2:04:17.0 2:04:21.2 9:30/M
66 Carolyn Tait Franklin NC 138 44 F 4 40-49 2:04:35.3 2:04:38.7 9:31/M
67 Le Gibson Winder GA 40 49 M 8 40-49 2:04:41.4 2:04:48.6 9:32/M
68 Jane Girskis Cullowhee NC 42 44 F 5 40-49 2:05:48.2 2:05:56.4 9:37/M
69 Rick Goldman Spartanburg SC 43 64 M 2 60-69 2:06:20.3 2:06:29.1 9:39/M
70 Erika Impagliatelli Montgomery AL 60 30 F 11 30-39 2:06:45.8 2:06:51.5 9:41/M
71 Ellie Johnson Grand Rapids MI 134 56 F 2 50-59 2:06:55.4 2:07:04.2 9:42/M
72 Victoria Woodring Cullowhee NC 131 22 F 7 20-29 2:08:07.6 2:08:17.1 9:48/M
73 Lauren Orr Sylva NC 92 24 F 8 20-29 2:08:11.9 2:08:20.2 9:48/M
74 Seth Orr Sylva NC 93 25 M 11 20-29 2:08:12.1 2:08:20.5 9:48/M
75 Jeffrey Lawson Asheville NC 73 53 M 9 50-59 2:08:17.3 2:08:31.0 9:49/M
76 Olivia Landino Waynesville NC 71 23 F 9 20-29 2:08:24.1 2:08:29.4 9:48/M
77 Bri Berezansky Cresson PA 8 19 F 2 13-19 2:09:26.0 2:09:32.2 9:53/M
78 Adam Forand Irmo SC 36 26 M 12 20-29 2:09:45.4 2:09:49.8 9:55/M
79 Savanah Case Cullowhee NC 22 21 F 10 20-29 2:10:13.0 2:10:21.9 9:57/M
80 Chris Werbylo Rossford OH 127 58 M 10 50-59 2:10:23.7 2:10:33.7 9:58/M
81 Emma Budden Cullowhee NC 16 15 F 3 13-19 2:12:43.7 2:12:47.3 10:08/M
82 Kenneth Nixon Montgomery AL 88 49 M 9 40-49 2:13:15.9 2:13:22.2 10:11/M
83 Doug Stanfield Franklin NC 114 54 M 11 50-59 2:13:29.4 2:13:41.2 10:12/M
84 Jennifer Driggers Franklin NC 31 39 F 12 30-39 2:13:29.9 2:13:40.7 10:12/M
85 Shannon Haskett Webster NC 54 44 F 6 40-49 2:13:39.3 2:13:47.1 10:13/M
86 Mary Kindred Cullowhee NC 65 22 F 11 20-29 2:14:02.2 2:14:07.7 10:14/M
87 Barbara Putman Franklin NC 102 49 F 7 40-49 2:14:36.7 2:14:47.3 10:17/M
88 Alexa Eure Cullowhee NC 35 24 F 12 20-29 2:15:03.9 2:15:09.8 10:19/M
89 Evan Clapsaddle Whittier NC 23 38 M 15 30-39 2:15:11.3 2:15:23.7 10:20/M
90 Emily Wilson Cullowhee NC 130 24 F 13 20-29 2:15:32.9 2:15:40.3 10:21/M
91 Meredith Pochily Chapel Hill NC 99 23 F 14 20-29 2:15:39.3 2:15:46.2 10:22/M
92 Meredith Stack Cullowhee NC 113 20 F 15 20-29 2:15:44.4 2:15:51.9 10:22/M
93 Greg Hoffman Asheville NC 58 37 M 16 30-39 2:16:29.5 2:16:41.4 10:26/M
94 Joshua Lavere Cullowhee NC 72 36 M 17 30-39 2:16:56.4 2:17:00.8 10:27/M
95 Anthony Morgan Franklin NC 84 45 M 10 40-49 2:17:19.2 2:17:31.7 10:30/M
96 Stephanie Morgan Franklin NC 85 40 F 8 40-49 2:17:20.3 2:17:30.6 10:30/M
97 Jackie Greenhall Cullowhee NC 48 21 F 16 20-29 2:18:07.0 2:18:15.8 10:33/M
98 Andrew Smith Whittier NC 111 68 M 3 60-69 2:20:53.8 2:20:58.2 10:46/M
99 Pam Buskey Cullowhee NC 19 52 F 3 50-59 2:21:28.8 2:21:33.8 10:48/M
100 Shane Hamby Cashiers NC 50 48 M 11 40-49 2:22:14.0 2:22:24.6 10:52/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
101 Nick Greco Strasburg VA 46 38 M 18 30-39 2:23:32.6 2:23:41.6 10:58/M
102 Jayne Werbylo Maggie Valley NC 128 57 F 4 50-59 2:23:53.2 2:24:03.3 11:00/M
103 Keith Haskett Sylva NC 53 47 M 12 40-49 2:24:07.5 2:24:15.8 11:01/M
104 Suzanne Klonis Asheville NC 67 45 F 9 40-49 2:24:59.2 2:25:12.3 11:05/M
105 Jessica Phillips Waynesville NC 98 35 F 13 30-39 2:25:15.3 2:25:26.9 11:06/M
106 Rebecca Daniel Sylva NC 26 28 F 17 20-29 2:27:00.2 2:27:05.2 11:14/M
107 Jennifer Corbin Weaverville NC 141 40 F 10 40-49 2:29:14.4 2:29:19.2 11:24/M
108 Kenneth McLeod Waynesville NC 81 41 M 13 40-49 2:30:00.0 2:30:06.3 11:27/M
109 Madison Rusher Salisbury NC 106 24 F 18 20-29 2:30:57.9 2:31:03.4 11:32/M
110 Alan Leturno Southern Pines NC 75 36 M 19 30-39 2:31:29.8 2:31:43.9 11:35/M
111 Derek Kent Sylva NC 64 31 M 20 30-39 2:34:20.7 2:34:25.1 11:47/M
112 Jeannette Long Canton NC 76 49 F 11 40-49 2:37:44.8 2:37:49.9 12:03/M
113 Robin Hinshaw Franklin NC 57 68 F 1 60-69 2:38:30.3 2:38:38.5 12:07/M
114 Shelby Jones Mentor OH 61 25 F 19 20-29 2:41:13.2 2:41:19.5 12:19/M
115 Gloria Painter Sylva NC 94 36 F 14 30-39 2:41:40.6 2:41:49.5 12:21/M
116 Sandy Davis Cullowhee NC 28 57 F 5 50-59 2:42:14.5 2:42:25.7 12:24/M
117 Enrique Gomez Sylva NC 44 42 M 14 40-49 2:42:37.9 2:42:47.9 12:26/M
118 Annelise Davis Cullowhee NC 27 27 F 20 20-29 2:48:33.7 2:48:44.8 12:53/M
119 Jamie Greene Columbus NC 47 22 F 21 20-29 2:51:18.3 2:51:30.5 13:05/M
120 Tina Nixon Montgomery AL 89 48 F 12 40-49 2:51:30.1 2:51:37.2 13:06/M
121 Amanda Burts Brasstown NC 18 56 F 6 50-59 2:53:59.4 2:54:06.8 13:17/M
122 Helen Gentry Franklin NC 142 37 F 15 30-39 2:58:27.4 2:58:41.3 13:38/M
123 Alena Strahan Kannapolis NC 116 22 F 22 20-29 3:00:13.2 3:00:26.3 13:46/M
124 Renee Gibson Candler NC 41 44 F 13 40-49 3:02:57.8 3:03:13.9 13:59/M
125 Paul Heckert Cullowhee NC 55 64 M 4 60-69 3:06:53.1 3:07:03.4 14:17/M
126 Joan Thompson Greer SC 121 71 F 1 70-99 3:08:49.3 3:08:54.6 14:25/M
127 Felicia Hartsfield Olive Branch MS 52 47 F 14 40-49 3:09:40.2 3:09:49.7 14:29/M
128 Shawna Belanger Franklin NC 7 39 F 16 30-39 3:13:34.3 3:13:44.7 14:47/M
129 John Fowler Morganton NC 38 63 M 5 60-69 3:35:21.4 3:35:37.0 16:28/M