Left Banner
 
 

2019 FCCUSA - Clermont

Overall Results

October 13, 2019


Timing & Event Services by Event Mercenaries, Inc.

Piccolo Ride 30 Miles

  ------------ The Wall ------------ ------------ Sugarloaf ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
1 Laura Kay Ponath Lutz FL 50 67 F 4 1:28.7 5:17/M 1 3:13.8 5:13/M 4:42.5 0:09/M
2 Mitchell Smith Pensacola FL 77 57 M 1 1:14.5 4:26/M 3 3:49.9 6:11/M 5:04.4 0:10/M
3 George Lozano Orlando FL 39 29 M 2 1:25.9 5:07/M 2 3:46.2 6:05/M 5:12.2 0:10/M
4 Brandon Brunhammer Orlando FL 116 30 M 3 1:28.3 5:16/M 7 4:14.0 6:50/M 5:42.4 0:11/M
5 Carlos Fernandez Windermere FL 73 38 M 5 1:31.8 5:28/M 5 4:12.7 6:48/M 5:44.6 0:11/M
6 Jeremiah Carter Apopka FL 14 46 M 7 1:33.7 5:35/M 6 4:13.4 6:49/M 5:47.1 0:11/M
7 Rand Compton Grant FL 18 53 M 6 1:32.7 5:31/M 8 4:18.3 6:57/M 5:51.0 0:11/M
8 Diego Vargas Kissimmee FL 60 48 M 12 1:48.8 6:29/M 4 4:09.6 6:43/M 5:58.4 0:12/M
9 Guy Blanchette Naples FL 111 53 M 9 1:41.8 6:04/M 11 4:36.2 7:26/M 6:18.1 0:12/M
10 Josh Moon Sarasota FL 43 34 M 11 1:46.6 6:21/M 10 4:32.9 7:20/M 6:19.6 0:12/M
11 Eliot Maas Ellenton FL 40 46 M 14 1:58.1 7:02/M 9 4:28.5 7:13/M 6:26.6 0:13/M
12 Robert Lamont Davenport FL 78 42 M 8 1:37.5 5:48/M 14 4:51.2 7:50/M 6:28.7 0:13/M
13 Renee Tavakoli Tampa FL 59 37 F 13 1:53.5 6:46/M 13 4:50.4 7:48/M 6:44.0 0:13/M
14 Mani D Rodriguez Orlando FL 55 24 M 15 1:59.3 7:06/M 12 4:50.1 7:48/M 6:49.5 0:13/M
15 Taccara Grubbs Lake Wales FL 26 37 F 18 2:01.9 7:16/M 15 4:51.5 7:50/M 6:53.5 0:13/M
16 Christian Wolf Winter Garden FL 80 14 M 23 2:17.6 8:12/M 16 5:00.1 8:04/M 7:17.8 0:14/M
17 Diane Travis Clermont FL 197 65 F 16 2:00.1 7:09/M 19 5:17.7 8:33/M 7:17.9 0:14/M
18 Jack Carter Apopka FL 13 13 M 19 2:05.3 7:28/M 18 5:16.1 8:30/M 7:21.5 0:14/M
19 Mike Tuohey Clermont FL 198 72 M 30 2:23.1 8:31/M 17 5:14.9 8:28/M 7:38.0 0:15/M
20 Michael Bair Oldsmar FL 2 48 M 21 2:13.0 7:55/M 22 5:28.3 8:50/M 7:41.3 0:15/M
21 Mitchell Lentini Orlando FL 37 32 M 28 2:20.8 8:23/M 20 5:21.3 8:38/M 7:42.1 0:15/M
22 Dave Merrick Lakeland FL 41 46 M 27 2:20.8 8:23/M 21 5:23.6 8:42/M 7:44.4 0:15/M
23 Yafet Rivera Cape Coral FL 53 40 M 35 2:26.5 8:43/M 23 5:30.8 8:54/M 7:57.3 0:15/M
24 Nate Ringenberg Sanford FL 52 31 M 31 2:23.1 8:31/M 25 5:50.6 9:25/M 8:13.7 0:16/M
25 Laurence Ducharme New Port Richey FL 70 49 M 10 1:42.8 6:07/M 37 6:34.2 10:36/M 8:17.0 0:16/M
 
  ------------ The Wall ------------ ------------ Sugarloaf ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
26 Nathan Carter Winter Park FL 15 49 M 17 2:01.3 7:13/M 32 6:17.7 10:09/M 8:19.0 0:16/M
27 Deron Krietemeyer Winter Garden FL 35 46 M 37 2:28.6 8:51/M 26 5:51.4 9:27/M 8:20.1 0:16/M
28 Cecilia Acosta Clermont FL 1 40 F 40 2:34.8 9:13/M 24 5:49.1 9:23/M 8:23.9 0:16/M
29 Mary Helprin Crystal River FL 28 57 F 34 2:25.1 8:38/M 28 6:02.9 9:45/M 8:28.1 0:16/M
30 Jay Pfeiffer Valrico FL 49 36 M 29 2:22.2 8:28/M 33 6:20.2 10:13/M 8:42.5 0:17/M
31 Amber Dellich Astatula FL 20 23 F 43 2:39.1 9:28/M 29 6:04.3 9:48/M 8:43.4 0:17/M
32 Manuel Vasquez Orlando FL 61 22 M 38 2:30.7 8:58/M 30 6:13.7 10:03/M 8:44.5 0:17/M
33 Jason Ward Oviedo FL 69 47 M 47 2:43.8 9:45/M 27 6:02.1 9:44/M 8:46.0 0:17/M
34 Brad Heiny Sarasota FL 27 33 M 32 2:24.0 8:34/M 35 6:27.4 10:25/M 8:51.4 0:17/M
35 Eileen Brennan Encino CA 12 64 F 41 2:35.2 9:14/M 34 6:23.3 10:18/M 8:58.5 0:17/M
36 Jason Kotar Oviedo FL 71 49 M 24 2:19.0 8:17/M 40 6:54.2 11:08/M 9:13.3 0:18/M
37 Stephanie Fernandez Windermere FL 74 33 F 53 2:58.1 10:36/M 31 6:16.4 10:07/M 9:14.6 0:18/M
38 Matthew Smith Winter Garden FL 76 32 M 46 2:43.8 9:45/M 36 6:31.2 10:31/M 9:15.0 0:18/M
39 Carlos Velez Orlando FL 62 49 M 20 2:07.5 7:35/M 43 7:12.6 11:38/M 9:20.1 0:18/M
40 Marcell Johnson Sarasota FL 34 33 M 49 2:45.6 9:52/M 38 6:36.5 10:40/M 9:22.2 0:18/M
41 Jacob Ward Oviedo FL 72 18 M 44 2:41.5 9:37/M 39 6:46.4 10:56/M 9:27.9 0:18/M
42 Anthony Visconti Saint Petersburg FL 63 31 M 45 2:42.9 9:42/M 42 7:01.4 11:20/M 9:44.3 0:19/M
43 Dimas Garcia Kissimmee FL 25 58 M 50 2:49.5 10:05/M 41 6:56.8 11:12/M 9:46.3 0:19/M
44 Debora Bertolazzo Winter Garden FL 9 46 F 39 2:33.5 9:09/M 47 7:40.7 12:23/M 10:14.3 0:20/M
45 Raphaela Falconi Winter Garden FL 24 37 F 51 2:50.8 10:10/M 45 7:28.2 12:03/M 10:19.1 0:20/M
46 Earl Williams The Villages FL 67 59 M 48 2:45.4 9:51/M 46 7:36.6 12:17/M 10:22.1 0:20/M
47 Jacquie Esterline Melbourne FL 23 58 F 60 3:14.4 11:34/M 44 7:14.6 11:41/M 10:29.0 0:20/M
48 Juan L Perez Sun City Center FL 48 48 M 57 3:07.7 11:11/M 48 7:43.1 12:27/M 10:50.9 0:21/M
49 Sharon Bennett The Villages FL 108 58 F 56 3:03.3 10:55/M 49 8:15.3 13:19/M 11:18.6 0:22/M
50 Daniel Parker Clermont FL 45 36 M 25 2:19.2 8:17/M 53 9:13.8 14:53/M 11:33.0 0:23/M
 
  ------------ The Wall ------------ ------------ Sugarloaf ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
51 Richard Parker Lehigh Acres FL 46 63 M 36 2:27.3 8:46/M 55 9:18.4 15:01/M 11:45.7 0:23/M
52 Michael Robinson Parrish FL 54 43 M 52 2:51.4 10:12/M 54 9:14.7 14:55/M 12:06.1 0:24/M
53 Kevin Bernuy Tampa FL 8 29 M 63 3:51.4 13:46/M 51 8:24.2 13:33/M 12:15.6 0:24/M
54 Jacob Weiner Boynton Beach FL 64 14 M 22 2:15.9 8:06/M 59 10:07.1 16:19/M 12:23.1 0:24/M
55 Carmen Rivera-White Nokomis FL 173 64 F 65 4:02.6 14:27/M 50 8:20.7 13:28/M 12:23.4 0:24/M
56 Jeff Weiner Boynton Beach FL 65 49 M 33 2:24.2 8:35/M 58 10:03.0 16:13/M 12:27.3 0:24/M
57 Clinton Betts Bradenton FL 10 33 M 64 3:57.2 14:07/M 52 8:41.8 14:02/M 12:39.0 0:25/M
58 Lisa Bell Indialantic FL 6 59 F 61 3:15.4 11:38/M 64 10:18.1 16:37/M 13:33.6 0:26/M
59 Paul Brunhammer Orlando FL 117 65 M 67 4:27.5 15:56/M 56 9:45.3 15:44/M 14:12.9 0:28/M
60 Julio Bernuy Tampa FL 7 61 M 66 4:23.5 15:41/M 61 10:12.1 16:27/M 14:35.6 0:28/M
61 Orlando Michaud Orlando FL 42 56 M 68 4:27.7 15:56/M 62 10:16.1 16:34/M 14:43.8 0:29/M
62 Pamela Morell Saint Petersburg FL 44 37 F 72 4:47.7 17:08/M 57 9:59.5 16:07/M 14:47.2 0:29/M
63 John White Nokomis FL 66 63 M 70 4:41.1 16:44/M 60 10:09.7 16:24/M 14:50.9 0:29/M
64 Cody Hill Osteen FL 30 28 M 26 2:20.7 8:23/M 69 12:43.6 20:32/M 15:04.4 0:29/M
65 Angela Hewitt Land O Lakes FL 29 48 F 73 4:50.9 17:19/M 63 10:16.3 16:34/M 15:07.3 0:29/M
66 Jeanne Hill Osteen FL 32 59 F 58 3:09.7 11:18/M 68 12:03.9 19:28/M 15:13.7 0:30/M
67 Phawadee Ektheerachaisakul Ocala FL 21 34 F 74 5:00.2 17:52/M 65 10:25.6 16:49/M 15:25.9 0:30/M
68 Chris Wolf Winter Garden FL 79 47 M 62 3:50.0 13:42/M 70 12:43.7 20:32/M 16:33.7 0:32/M
69 Michael Sprouse New Smyrna Beach FL 58 59 M 71 4:46.4 17:03/M 67 11:55.2 19:14/M 16:41.7 0:33/M
70 Doug Hill Osteen FL 31 58 M 54 2:58.9 10:39/M 72 13:57.9 22:32/M 16:56.8 0:33/M
71 Steve Behrens Windermere FL 5 73 M 75 5:05.3 18:11/M 66 11:53.5 19:11/M 16:58.9 0:33/M
72 Sterling Pease Groveland FL 47 55 M 59 3:13.5 11:31/M 73 14:02.5 22:39/M 17:16.0 0:34/M
73 Garin Jeske Tampa FL 33 42 F 69 4:36.2 16:26/M 71 13:12.9 21:19/M 17:49.1 0:35/M
74 Ken Sexton Oviedo FL 56 55 M 76 5:34.0 19:53/M 75 15:29.2 24:59/M 21:03.2 0:41/M
75 Phyllis Leblanc Athens AL 36 64 F 77 6:01.8 21:32/M 74 15:09.6 24:27/M 21:11.5 0:41/M
 
  ------------ The Wall ------------ ------------ Sugarloaf ------------ Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Pace
76 Karine Castryck Saint Petersburg FL 16 44 F 78 7:02.1 25:08/M 76 18:31.1 29:52/M 25:33.3 0:50/M