Left Banner
 
 

2019 Valley of the Lilies Half Marathon & 5K

Age Group Results

April 06, 2019


Timing & Event Services by Event Mercenaries, Inc.


Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michelle Provost Sylva NC 127 26 10 1:38:11.1 1:38:12.7 7:30/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nick Tutino Cullowhee NC 159 27 1 1:25:30.2 1:25:31.5 6:32/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joanne Moss Asheville NC 111 53 41 1:57:05.3 1:57:09.1 8:57/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chuck Willis Hickory NC 169 43 5 1:34:38.0 1:34:39.1 7:14/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Martin Johnson City TN 179 19 49 2:00:46.2 2:00:50.6 9:13/M
2 Charley Inabinet Franklin NC 71 17 85 2:10:12.4 2:10:18.2 9:57/M
3 Aspen Budden Cullowhee NC 24 14 115 2:23:23.2 2:23:27.1 10:57/M
4 Claire Carlson Carmel IN 26 19 122 2:25:57.2 2:26:02.7 11:09/M
5 Emma Budden Cullowhee NC 25 16 130 2:33:02.7 2:33:06.4 11:41/M
6 Veronica Judson Webster NC 77 19 132 2:36:11.4 2:36:11.4 11:55/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Benjamin Lepage Asheville NC 92 13 28 1:50:08.7 1:50:15.1 8:25/M
2 Samuel Plemmons Whittier NC 122 17 58 2:02:38.7 2:02:41.5 9:22/M
3 Isaac Quillen Whittier NC 128 15 129 2:33:01.4 2:33:05.4 11:41/M
4 Drew Jones Mount Airy NC 75 18 133 2:36:21.4 2:36:34.5 11:57/M
5 Cole Mathis Cullowhee NC 101 19 135 2:37:26.7 2:37:29.3 12:01/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ariel Phillips Charlotte NC 120 28 17 1:42:58.6 1:43:02.9 7:52/M
2 Dana Preston Asheville NC 125 27 23 1:46:32.7 1:46:42.4 8:09/M
3 Jennie Wyderko Cullowhee NC 172 29 32 1:51:04.1 1:51:09.4 8:29/M
4 Andrea Deconinck Waynesville NC 37 22 36 1:55:44.2 1:55:48.9 8:50/M
5 Hillary Matthews Sylva NC 102 26 38 1:56:04.7 1:56:10.9 8:52/M
6 Bri Berezansky Cresson PA 14 20 40 1:57:04.0 1:57:10.6 8:57/M
7 Hanna Reinhart Cullowhee NC 131 21 50 2:01:07.4 2:01:15.1 9:15/M
8 Amy Steller Cullowhee NC 148 23 51 2:01:41.8 2:01:52.3 9:18/M
9 Sarah Bailey Sylva NC 10 25 52 2:01:43.7 2:01:53.8 9:18/M
10 Brittany Williams Goldsboro NC 167 22 64 2:03:51.8 2:04:00.3 9:28/M
11 Carlee Hickman Indian Trail NC 61 21 65 2:03:53.0 2:04:00.7 9:28/M
12 Megan Lapkoff Clyde NC 86 21 66 2:03:55.9 2:04:02.7 9:28/M
13 Sarah Schultz Asheville NC 142 27 69 2:04:58.7 2:05:04.3 9:33/M
14 Katie Fisher Hendersonville NC 43 28 70 2:05:37.8 2:05:43.6 9:36/M
15 Molly Sullivan Lexington KY 153 26 72 2:06:34.6 2:06:46.1 9:41/M
16 Linnea Hardin Arden NC 57 25 89 2:11:31.0 2:11:41.3 10:03/M
17 Katelynn Ledford Cherokee NC 178 28 95 2:15:05.8 2:15:13.0 10:19/M
18 Jennifer Taylor Arden NC 154 24 101 2:16:15.6 2:16:23.7 10:25/M
19 Haley Williams Otto NC 168 22 103 2:17:39.2 2:17:43.2 10:31/M
20 Gwendolyn Prince Cullowhee NC 126 29 107 2:18:46.7 2:18:58.0 10:36/M
21 Taylor Michele West Andrews NC 164 22 113 2:21:32.6 2:21:43.8 10:49/M
22 Jackie Greenhall Syvla NC 54 22 118 2:23:58.9 2:24:06.9 11:00/M
23 Abby Bray Lexington KY 19 25 119 2:24:46.9 2:24:59.5 11:04/M
24 Ariana Rucker Athens TN 135 24 123 2:25:57.2 2:26:02.7 11:09/M
25 Katherine Carlson Smith Mc Donald TN 27 24 124 2:25:57.2 2:26:02.6 11:09/M
26 Alena Strahan Cullowhee NC 152 23 143 2:52:15.8 2:52:27.1 13:10/M
27 Jill Stillwagon Houston TX 149 29 151 3:01:06.4 3:01:13.5 13:50/M
28 Emily Alexander Sylva NC 3 21 154 3:07:29.1 3:07:40.5 14:20/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Stillwagon Houston TX 150 29 2 1:27:01.8 1:27:02.8 6:39/M
2 Paul Anderson Hayesville NC 6 29 6 1:35:58.4 1:35:59.4 7:20/M
3 Oshea Bailey Fayetteville NC 175 24 8 1:37:37.9 1:37:39.8 7:27/M
4 Daniel Baker Asheville NC 11 27 21 1:46:14.1 1:46:23.6 8:07/M
5 Ret Taylor Broadway NC 155 21 25 1:47:50.9 1:47:59.3 8:15/M
6 Luke Guatelli Cullowhee NC 56 26 56 2:02:30.7 2:02:32.4 9:21/M
7 Bryan Sartin Snellville GA 136 29 63 2:03:49.3 2:03:55.0 9:28/M
8 Austin Teal Kannapolis NC 157 22 76 2:07:08.6 2:07:11.3 9:43/M
9 Zack Davis Penrose NC 36 25 77 2:07:14.1 2:07:19.0 9:43/M
10 Troy Hudson Ennice NC 68 21 83 2:09:49.1 2:10:00.8 9:55/M
11 Spencer Smith Mc Donald TN 147 24 91 2:11:49.4 2:11:55.2 10:04/M
12 Jonathan Gould Goldsboro NC 52 21 98 2:15:40.8 2:15:49.3 10:22/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hilary Black Brasstown NC 16 39 20 1:45:25.9 1:45:29.9 8:03/M
2 Elizabeth Keltner Franklin NC 79 33 24 1:47:34.9 1:47:37.9 8:13/M
3 Tracy Dockery Otto NC 39 34 27 1:49:40.4 1:49:43.4 8:23/M
4 Alice Jones Clyde NC 73 34 29 1:50:27.2 1:50:31.3 8:26/M
5 Cheryl Jones Hendersonville NC 74 39 31 1:51:03.1 1:51:08.3 8:29/M
6 Jolie Baker Waynesville NC 12 32 33 1:51:21.5 1:51:26.2 8:30/M
7 Katie King Rochester MN 81 36 37 1:55:53.5 1:56:00.2 8:51/M
8 Sarah Kraxberger Graham NC 83 35 53 2:02:29.2 2:02:36.7 9:22/M
9 Leah Frerichs Chapel Hill NC 48 38 54 2:02:30.3 2:02:37.0 9:22/M
10 Lauren Newman Candler NC 174 34 57 2:02:33.1 2:02:38.5 9:22/M
11 Kristen Brown Hendersonville NC 21 34 67 2:04:08.1 2:04:17.4 9:29/M
12 Denita Clendenin Sylva NC 31 30 81 2:08:52.5 2:08:57.1 9:51/M
13 Vienna Lopresti Waynesville NC 96 39 90 2:11:48.3 2:11:56.3 10:04/M
14 Lauren Schneider Fletcher NC 141 36 97 2:15:27.2 2:15:37.2 10:21/M
15 Amanda Fox Asheville NC 46 32 105 2:18:07.7 2:18:19.3 10:34/M
16 Jessica Phillips Waynesville NC 121 36 121 2:25:49.2 2:25:57.3 11:08/M
17 Danielle Wittekind Sylva NC 170 34 131 2:35:59.5 2:36:10.7 11:55/M
18 Kara Sayre Fair Play SC 140 31 156 3:11:25.7 3:11:32.4 14:37/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kallup McCoy Ii Cherokee NC 177 32 3 1:29:21.3 1:29:22.0 6:49/M
2 Blaine Childers Hendersonville NC 28 33 4 1:34:18.7 1:34:23.6 7:12/M
3 Nestor Oviedo Fort Lauderdale FL 117 31 18 1:43:43.7 1:43:49.6 7:55/M
4 Chad Brooks Andrews NC 20 37 19 1:44:24.8 1:44:32.2 7:59/M
5 Mckinley Clabaugh Asheville NC 30 32 22 1:46:23.2 1:46:32.2 8:08/M
6 Justin Moore Brasstown NC 108 31 26 1:48:46.7 1:48:56.7 8:19/M
7 John Matulis Rochester MN 103 36 35 1:54:26.6 1:54:32.9 8:45/M
8 Greg Hoffman Asheville NC 64 38 39 1:56:43.3 1:56:53.6 8:55/M
9 Wesley Taylor Waynesville NC 156 35 43 1:57:41.6 1:57:47.4 8:59/M
10 Andrew Raby Franklin NC 129 32 46 1:59:11.3 1:59:15.7 9:06/M
11 Kevin Martin Goldsboro NC 100 31 82 2:09:48.7 2:10:01.8 9:55/M
12 Peter Cook Andrews NC 33 34 125 2:26:33.9 2:26:45.8 11:12/M
13 Nick Greco Strasburg VA 53 39 134 2:37:02.6 2:37:14.2 12:00/M
14 Alan Leturno Southern Pines NC 94 37 139 2:44:38.3 2:44:52.5 12:35/M
15 George Collins Candler NC 32 33 141 2:51:10.1 2:51:12.4 13:04/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mari Khalsa Maryville TN 80 49 61 2:03:27.8 2:03:37.9 9:26/M
2 Daphne Alt Andrews NC 4 45 86 2:10:30.2 2:10:32.5 9:58/M
3 Stephanie Lacroix Brevard NC 85 45 96 2:15:15.8 2:15:24.8 10:20/M
4 Shannon Haskett Webster NC 59 45 99 2:15:52.3 2:15:56.3 10:23/M
5 Stephanie Morgan Franklin NC 110 41 108 2:19:29.5 2:19:39.2 10:40/M
6 Jane Girskis Cullowhee NC 50 45 110 2:19:44.9 2:19:49.0 10:40/M
7 Nicole Gillespie Andrews NC 49 45 112 2:20:33.2 2:20:44.2 10:45/M
8 Shelli Buckner Sylva NC 23 43 120 2:24:59.8 2:25:07.8 11:05/M
9 Kimberly Bourque Sylva NC 18 44 138 2:44:19.9 2:44:23.1 12:33/M
10 Debbie Hyatt Craddock Sylva NC 70 47 142 2:51:31.1 2:51:44.2 13:07/M
11 Angela Sharpe Fletcher NC 143 44 144 2:52:33.2 2:52:48.8 13:11/M
12 Kelly Elliott Hendersonville NC 40 49 145 2:52:36.2 2:52:50.4 13:12/M
13 Shannon Anders Sylva NC 5 43 150 3:00:35.1 3:00:42.9 13:48/M
14 Lucie Nelson Mills River NC 113 43 152 3:06:06.2 3:06:17.1 14:13/M
15 Dana Ayers Sylva NC 8 48 153 3:07:28.6 3:07:40.4 14:20/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Thomas Howell Waynesville NC 67 48 7 1:36:12.7 1:36:14.7 7:21/M
2 Jason Michaels Mills River NC 107 40 9 1:37:48.2 1:37:49.8 7:28/M
3 Chad Cooper Cherokee NC 34 46 11 1:38:13.7 1:38:17.2 7:30/M
4 Dennis Patenotte Asheville NC 118 44 12 1:38:27.0 1:38:29.3 7:31/M
5 James Oocumma Cherokee NC 115 45 13 1:39:54.5 1:39:58.2 7:38/M
6 Dickson Slater Kailua Kona HI 145 47 14 1:40:38.3 1:40:40.1 7:41/M
7 Stanley Huffman Hickory Nc NC 69 45 30 1:50:47.9 1:50:52.2 8:28/M
8 Carlton Lee Waynesville NC 90 42 44 1:58:38.4 1:58:55.2 9:05/M
9 Jeremy Bailey Bryson City NC 9 42 60 2:03:03.3 2:03:06.4 9:24/M
10 James Leach Maggie Valley NC 89 40 62 2:03:39.1 2:03:41.5 9:26/M
11 Michael Lepage Asheville NC 93 43 68 2:04:37.0 2:04:44.0 9:31/M
12 David Bourque Sylva NC 17 46 84 2:10:07.2 2:10:12.0 9:56/M
13 Robert Potter Goldsboro NC 124 47 88 2:11:28.9 2:11:42.7 10:03/M
14 Keith Haskett Sylva NC 58 48 106 2:18:28.6 2:18:41.3 10:35/M
15 Andrew Buckner Sylva NC 22 48 136 2:42:18.0 2:42:31.4 12:24/M
16 William Frady Sylva NC 47 49 149 3:00:34.7 3:00:42.8 13:48/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Beth Erickson Barnardsville NC 176 53 79 2:08:03.9 2:08:13.2 9:47/M
2 Jayne Werbylo Maggie Valley NC 163 58 92 2:12:50.6 2:12:59.6 10:09/M
3 Athena Ai Flat Rock NC 2 57 114 2:21:33.6 2:21:41.8 10:49/M
4 Terri Wood Waynesville NC 171 59 126 2:28:02.7 2:28:10.4 11:19/M
5 Pat Berry Raleigh NC 15 57 137 2:43:46.9 2:43:54.3 12:31/M
6 Donna McDaniel Franklin NC 105 57 146 2:53:19.1 2:53:28.3 13:15/M
7 Lynne Ciufo Belton SC 29 57 155 3:11:24.0 3:11:31.8 14:37/M
8 Louanne Wiant Clayton GA 165 57 157 3:12:26.5 3:12:37.9 14:42/M
9 Yvonne Ring Clayton GA 132 58 158 3:12:27.7 3:12:38.1 14:42/M
10 Anna Holleman Hendersonville NC 65 50 159 3:16:27.7 3:16:44.7 15:01/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lowell Ball Waynesville NC 13 51 15 1:41:07.0 1:41:11.4 7:43/M
2 Jeffrey Vickery Cullowhee NC 160 51 16 1:41:37.0 1:41:39.1 7:46/M
3 Scot Nixon Sylva NC 114 54 34 1:52:12.3 1:52:15.4 8:34/M
4 Daniel Higgins Candler NC 62 57 42 1:57:17.8 1:57:20.6 8:57/M
5 David Shumate Kernersville NC 144 58 45 1:58:42.8 1:58:45.6 9:04/M
6 Ted Adams Clyde NC 1 50 47 1:59:41.8 1:59:47.1 9:09/M
7 Randall Lott Tampa FL 98 56 48 2:00:12.3 2:00:16.9 9:11/M
8 Lou Saypharath Winston Salem NC 139 54 55 2:02:30.5 2:02:36.8 9:22/M
9 Clifford Mault Sylva NC 104 55 59 2:02:57.9 2:03:03.6 9:24/M
10 Sean Lawless Whittier NC 87 52 73 2:07:05.0 2:07:16.4 9:43/M
11 Jeffrey Lawson Asheville NC 88 54 74 2:07:07.0 2:07:21.3 9:43/M
12 Steven Marr Waynesville NC 99 54 75 2:07:07.9 2:07:24.4 9:44/M
13 Andreas Kuester Mount Pleasant SC 84 51 80 2:08:05.0 2:08:14.7 9:47/M
14 Chris Werbylo Maggie Valley NC 162 59 93 2:13:03.6 2:13:12.2 10:10/M
15 Todd Griffin Raleigh NC 55 50 94 2:14:59.0 2:15:14.1 10:19/M
16 Keith Turman Waynesville NC 158 52 104 2:17:43.5 2:17:49.6 10:31/M
17 Wayne McDaniel Franklin NC 106 56 109 2:19:31.4 2:19:39.6 10:40/M
18 Erich Overhultz Waynesville NC 116 58 148 2:56:54.5 2:57:04.1 13:31/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Satterfield Travelers Rest SC 137 64 100 2:15:57.7 2:16:10.8 10:24/M
2 Robin Hinshaw Franklin NC 63 69 111 2:19:48.3 2:19:52.1 10:41/M
3 Nancy Dillon Fresno OH 38 60 128 2:32:56.7 2:33:12.1 11:42/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dennis Roger Pittsburgh PA 134 62 71 2:05:52.9 2:06:02.0 9:37/M
2 Rick Goldman Spartanburg SC 51 65 78 2:07:39.2 2:07:42.7 9:45/M
3 Ben Fishback Canton NC 42 62 87 2:10:38.1 2:10:47.5 9:59/M
4 Sidney Wiant Clayton GA 166 61 102 2:17:24.1 2:17:33.7 10:30/M
5 Andrew Smith Whittier NC 146 69 116 2:23:23.5 2:23:27.2 10:57/M
6 Roger Moss Asheville NC 112 64 117 2:23:32.3 2:23:46.7 10:58/M
7 David Long Raleigh NC 95 60 147 2:56:19.8 2:56:27.4 13:28/M
8 John Fowler Morganton NC 45 64 161 3:36:59.5 3:37:16.3 16:35/M
9 Paul Heckert Cullowhee NC 60 65 162 3:40:31.6 3:40:48.4 16:51/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Benita Auge Weaverville NC 7 71 127 2:28:36.7 2:28:43.8 11:21/M
2 Connie Field Jamestown TN 41 77 163 3:40:38.8 3:40:56.9 16:52/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edward Wysong Hartwell GA 173 72 140 2:47:52.3 2:48:02.6 12:50/M
2 Lloyd Stines Hendersonville NC 151 70 160 3:26:40.2 3:26:55.8 15:48/M